Viktoriiny vodopády

30. května 2008 v 19:06 | Viki a Teri

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády, jedny z nejkrásnějších vodopádů na světě, se nalézají na řece Zambezi mezi africkými státy Zimbabwe a Zambie. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst v Africe.
Jsou 1708 m široké, jejich výška je 90 - 107 m. Voda, řítící se do úzké skalní propasti, vytváří vodní oponu, jejíž opar je možno pozorovat až 40 km daleko. Každou minutu zde proteče v průměru 550 000 krychlových metrů vody. Vodopády vznikly asi před 150 miliony let působením vulkanických, tektonických a erozivních sil. Eroze působí stále a vodopády se tedy stále mění. Ročně sem přijíždí více než 300 000 turistů.

Protože vodopády leží přímo na hranici mezi Zambií a Zimbabwe, můžete se rozhodnout, ze které země je navštívíte. Ze Zimbabwe se návštěvníku naskytne široký pohled na celé vodopády. Je možno se zastavit na výhledu Cataract, odkud je nejlepší výhled na stálou duhu nad vodopádem. Ze strany od Zambie se můžete pomalu spouštět až k padající vodě nebo vstoupit přímo do "sprchy" na Knife Edge. Je nutno zaplatit vstupné.

misionář David Livingstone v roce 1855 a pojmenoval je podle britské královny. V jazyce Makalolů se jmenují Kouř, který hřmí. Můžete se k nim vydat směrem od Kasane, pohraničního města v Botswaně, odtud do Kazungulu, následně už je to k Viktoriiným vodopádům jen 84 km.

Až se rozhodnete navštívit toto překrásné místo Afriky, rozhodně si sebou vezměte nepromokavý oděv a k tomu raději i převlečení. Mlha, stoupající z vodopádů, brzy promočí oblečení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama