Jurij Alexejevič Gagarin-referát

3. června 2008 v 6:42 | Viki
JURIJ ALEXEJEVIČ GAGARIN
(9.3.1934 - 27.3.1968)
Jurij Alexejevič Gagarin , sovětský letec a kosmonaut,Hrdina sovětského svazu a první člověk,který uskutečnil let do vesmíru, přichází na svět 9.března roku 1934 v Klušinu v Smolenské oblasti v chudé rodině.
Gagarinovo dětství je dětstvím poznamenaným druhou světovou válkou, po jejím skončení pak odjíždí do Moskvy,kde se vyučí slévačem.
Po absolvování závěrečných zkoušek v saratovském aerobiku (podzim 1955) odchází J.A.Gagarin studovat orenburské letecké učiliště,které pak v roce 1956 opouští jako vojenský pilot.
Poté Gagarin slouží jako vojenský pilot (do roku 1958) v Archangelsku.
V roce 1959 poté,co je v Sovětském svazu po úspěších tamní kosmonautiky rozhodnuto,že bude do vesmíru vyslán člověk,se Jurij Alexejevič Gagarin přihlásí mezi uchazeče,z nichž bude vybrán první člověk,který uskuteční let do vesmíru-když pak projde náročnými prohlídkami a testy, odjíždí Gagarin společně s dalšími vybranými zájemci do Čkalovska,kde pak v březnu roku 1960 začíná jejich výcvik. Na podzim téhož roku je pak rozhodnuto,že do vesmíru poletí on.
Samotný let pak proběhne 12.dubna roku 1961-kosmická loď Vostok s Gagarinem na palubě vzlétne v 7 hodin a 7minut středoevropského času z kazachstánského kosmodromu Bajkonur,aby po 108 minutách letu Smelovky v Saratovské oblasti.
Gagarinův let do vesmíru sleduje s úžasem celý svět-hned po přistání se pak z prvního kosmonauta světa stává jedna z nejznámějších a nejpopulárnějších osobností planety- jeho slávu využije i sovětská komunistická propaganda, Jurij Alexejevič Gagarin dostává čestný titul Hrdina sovětského svazu a v roce 1962 je pak zvolen poslancem Nejvyššího sovětu Sovětského svazu.
Po svém památném letu pak J.A.Gagarin studuje na moskevské Vojenské letecké akademii N.J. Žulovského (absolvuje ji v roce 1968),po studiích se pak věnuje přípravě kosmonautů-na dalších let do vesmíru se přitom chystá i on,má se účastnit letu kosmické lodi Sojuz3.
Nicméně,tohoto letu se Gagarin již nezúčastní-při cvičném letu dvoumístného proudového letounu Mig-15UTI 27.března roku 1968 havaruje u vesnice Novoselo a umírá.
Pochován je Jurij Alexejevič Gagarin v Moskvě u kremelské zdi,jeho jméno nese jeden z kráterů na odvrácené straně Měsíce.
Při zprávě o Gagarinově letu složil a nazpíval náš hudební skladatel a dirigent GUSTAV BROM (1921-1995) k poctě prvního kosmonauta píseň,která se zůstávala léta populární svou melodií i slovy:
CELÝ SVĚT SLYŠEL TU ZPRÁVU TASSU,
CELÝ SVĚT ZANECHAL HOVORU,
CELÝ SVĚT VYSKOČIL OD ROZHLASU
A ZDVIHL POHLEDY NA HORU.
DOBRÝ DEN MAJORE GAGARINE
TAK JSME SE TEDY UŽ DOČKALY
CELÝ SVĚT PŘIPIL VÁM RUDÝM VÍNEM
LIDÉ VÁM ZE ZDOLA MÁVALI.
VYŘIĎTE PROSÍM NA MĚSÍCI
VYŘIĎTE MEZI HVĚZDAMI
CO CHCEME DNESKA VŠICHNI ŘÍCI
ŽE PŘIJDEME BRZY ZA VÁMI
JÁ TO TAK ZAZPÍVAT NEDOVEDU
TRÉMOU SE TŘESE MI DNESKA HLAS.
MÁTE PRÝ, MAJORE ,DVACET SEDM
A SVĚT JE MLADÝ PODLE VÁS.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Spřátelíš blog?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama