Skupina Kabát

9. června 2008 v 10:01 | Viki


Pepa Vojtek

Zpěv, harmonika, občas i kytara

Kabát se dá poznat velice jednoduše a to především podle mírně chraplavého hlasu Pepy Vojtka. Pokud se ještě navíc objeví nějaká vtipná poznámka, je zcela jasné o koho se jedná. Samozřejmostí jsou také dlouhé vlasy a tetování, jak se na správného rockera sluší a patří. První tetování si Josef nechal udělat ke konci natáčení desky Země plná trpaslíků v Táboře.
Pokud zrovna Kabát není na turné a chcete vidět Pepeho na živo, máte možnost navštívit nějaký muzikál, kde hraje. Pepe hrál v těchto muzikálech - Krysař (1. verzi Štěpán, 2. verze Krysař), Hamlet (Hamlet), Galileo (otec Inchofer), Tři mušketýři (Athose), Kleopatra (Marcus Antoniaus). V současné době účinkuje v muzikálech Golem (Vojtěch) a Angelika (de Peyrac).
Hostoval také na albech jiných interpretů, např. v létě 2001 nazpíval duet s Helenou Vondráčkovou, který byl nazván Potopa nebo jako poctu Richardu Kybicovi nazpíval legendární písničku Hráč, kterou lze nalézt na albu skupiny Turbo - To byl hráč, atd.. Na podzim roku 2002 zněl Pepův hlas v TV při reklamě na jednu nejmenovanou vodku. V roce 2002 Pepa vyhrál v anketě Český slavík cenu Skokan roku, když se umístil v kategorii zpěvák na 14. místě. V anketě Český Slavík se Pepe v kategorii zpěvák umístil v jednotlivých letech takto: 2001 - 58. místo; 2002 - 14. místo 1071 bodů; 2003 - 12. místo, 1 176 bodů; 2004 - 10. místo, 8 363 bodů; 2005 - 13. místo, 2 404 bodů; 2006 - 12. místo, 5 070 bodů; 2007 - 9. místo, 5 367 bodů.
Josef si také vyzkoušel, jaké to je stanout před kamerou jako filmový herec ve filmu Jak se krotí krokodýli, který měl premiéru 12. ledna 2006. Postava, kterou hrál Pepa, se jmenovala Koudelka Dali.

Tomáš Krulich

Elektrické kytary Gibson Explorer, Gibson Flying V, Fender Stratocaster, sbory

Tomáš se pozná velmi jednoduše. Jeho poznávacími znaky jsou brýle a zapálená cigareta v puse. Hlavní kostrou Kabátů jsou kytary a právě jednu z nich Tomáš obsluhuje.
Vytváří dokonalou kulisu zpěvu Pepy Vojtka a navzájem se doplňuje s Gibsonkou Oty Váňi. K tomu občas přidá nějaké to sólo, jako např. v Báře v Pohodě anebo v písničce Bruce Willis.
Tomáš skládá hlavně rychlé písničky, ve kterých jsou jasně slyšet kytary (V pekle sudy válej, Bum bum tequilla, ...). Ale také umí napsat pomalejší a klidnější songy (Bára, Šaman, ...).
V roce 1995 vydal Tomáš s partou muzikantů desku s názvem URUGUAY - Cavallery. Schválně se vyhýbáme slovu sólová deska, protože Tomáš nemá tenhle pojem rád.
Možná jste dosud nevěděli, že Tomáš je mistr republiky ve fotbale, kde tehdy hrál za Teplice v roce 1980 za žáky. Ve volném čase jezdí se svou motorkářskou partou Uruguay 13 a také rád jezdí na kole. Záliba ve fotbale je samozřejmostí.
Ke konci 80. let hrál Tomáš v Motorbandu, ve kterém mimojiné působil také Kamil Střihavka. V historii Motorbandu je Tomáš zapsán jako autor dvou písní na desce Made In Germany - King za velkou louží, Máš všechno All Right.

Milan Špalek

Baskytara, zpěv, sbory

Milan je jedna z nejdůležitějších postav Kabátů. V poslední době se stal hlavním textařem. Takové texty, jaké umí napsat Milan, umí u nás málokdo. Kromě psaní textů, také občas složí hudbu k nějaké kabátí písničce (např. Teta, Dávám ti jeden den, Colorado, ...).
Je také občasným zpěvákem. Zpívá pomalé a klidné songy - Ďábel a syn, Balada o špinavejch fuseklích, Ohroženej druh. V poslední době Milan zpívá společně některé písničky s Pepou - Šaman, Malá dáma, Kdoví jestli, atd.
O Milanovi je také zmínka v knize ARAKAIN - 20 let natvrdo. Zní takto - V Pardubicích před námi hráli Kabáti. Milan Špalek přišel, že mají zvukovku, otevřel futrál od basy a ztuhnul: "Ty vole, já cvičil!" Po celých Pardubicích pak sháněl baskytaru, protože si ji doma do futrálu zapomněl vrátit. U Špalka to byla klasická záležitost, protože když začínala sezona, šel kupovat čistící prostředky, aby dostal z kytary špínu a prach, který se na ní zatím uložil.
Velkým Milanovým koníčkem je rybaření. Jezdí dokonce rybařit do Španělska.
Kromě textů pro Kabát napsal 3 texty pro projekt Uruguay Cavallery (Uruguay Cavallery, Krutej nezájem, Studená). Pro skupinu Olympic Milan napsal texty na dvě desky - album Dávno (Tak to mi pěkně začíná) a album Brejle (7 statečných, To já si jen tak). V roce 1995 pomohl Milan coby producent a textař kapele AKU - AKU, při tvorbě jejich desky.

Ota Váňa

Elektrická kytara Gibson Les Paul Custom Black Beauty, Gibson Flying V, Fender Telecaster, 12 strunný Rickenbacker, banjo, sbory

Oťas se o zvuk stará především s Les Paulkou, ale taky třeba s dvanáctistrunkou (Na sever) a občas také s banjem (Rio Grande, Lady Lane, Raci v práci s.r.o., Joy)
Ota je autorem pomalejších kabátích písniček (Balada o špinavejch fuseklích, Na sever, Ohroženej druh, Ďábel a syn, ...), ale samozřejmě umí udělat taky pořádný "nářez" (Bahno, Corrida, ...)
Tyhle nástroje mívá většinou zavěšené popruhem s tématikou právě koncertovaného turné.
Koníčkem Oty je fotbal a také jízda na horském kole.
Ota je nejmladší člen kapely.

Radovan Hurčík

Bicí, sbory

Radek Hurčík, kterému nikdo neřekne jinak, než Hurvajs, obsluhuje nejdůležitější nástroj - bicí. Je to speciální odborník s krásnou soupravou šedých Sonorů.
Hurvajsův brácha Pavel žije v Německu, kde hraje ve skupině CRISES.
Hurvajs je fanoušek závodů Formule 1, které sleduje od mala. Fandí Ferrari.
Skvělým zážitkem je jeho zpěv na albu Živě. Zpívá písničku - Zase jsem na mol - kterou sám složil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama